 Extreme Veteran
Posts: 599
      
| Bolia - 2015-08-27 19:58
iki krikšto apeigos tokios sąvokos kaip tikrinis vardas nebuvo
Suprantu, ką norite pasakyti. Bet išdrįsiu suabejoti. Pavyzdžiui Vytautas. Kodėl tas vardas reiškia tautos gynėją? Ar ne Gintautas turėtų būti? Ir dėl kokių savybių (ar aplinkybių ) buvo taip vadinamas (pravardžiuojamas, kitaip sakant )? Kitas atvejis - Vilnius. Etimologija aiški, tai vieta prie Vilnelės. Bet gi nesakoma - Vieta Prie Vilnelės, nesakoma net Pavilnys, o sakoma Vilnius, t.y. matosi visos tikrinio vardo savybės. O gal galima išaiškinti kitaip?
Lietuvių k. „vyti“ ir „ginti“ yra sinonimai. Kodėl buvo pasirinkats „vyti“, matyt yra tam priežastas, kitoks reikšmės atspalvis ar pan.
Kodėl gi taip buvo pramintas Vytautas? – taigi akivaizdu: jis buvo tautos gynimo vadu „vyčiu“, reik manyti išrinktu.
„Vilniaus“ etimologija jums atrodo aiški tik šiandienos akimis, kaip ir „tikrinio vardo savybės“. Taip pat, iš tikro, nėra tokia aiški ir „Vilnelės“ bei „Vilijos“ upėvardžių etimologija. Tyrėjų nuomonės šiais klausimai yra skirtingos.
Man asmeniškai, patiktų tokia etimologija: „Vilnius“ tai velino (valdovo, velnio, dievulio) miestas, berods taip maskolių carai jį yra piktai pravardžiavę. Norit rimtai, norit juokais. Šiaip, šitam klausimui srpręsti man trūksta istorinių žinių, nors manau jų trūksta visiems – seniausioji Lietuvos istorija gan miglotai ir dažnai gan iškreiptai žinoma. |