Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Працуй пільне, будзе дома Вільня." Беларуская прыказка
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Vokietijos vardo kilmė
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Liaudas
Posted 2015-08-28 10:07 (#96643 - in reply to #96640)
Subject: RE: Vokietijos vardo kilmėExtreme Veteran

Posts: 599
50050101010105
Bolia - 2015-08-27 22:35

Kodėl gi taip buvo pramintas Vytautas? – taigi akivaizdu: jis buvo tautos gynimo vadu Tai nėra akivaizdu. Vytautas savo vardu į istorinius šaltinius pateko būdamas dar paauglys, kai nebuvo nei kokios žemės vadu, nei pretendavo į aukštus postus (aukščiau jo buvo dėdės, pusbroliai ir vyresni broliai). Tik po daugelio metu, susiklosčius palankioms politinėms aplinkybėms (ko tikrai nebuvo galima numatyti), jis tapo Lietuvos valdovu. Čia man labiau panašu, kad Vytauto vardą jis nešiojo nuo mažumos be ypatingų aliuzijų į to vardo prasmę.


Man asmeniškai, patiktų tokia etimologija: „Vilnius“ tai velino (valdovo, velnio, dievulio) miestas Galima ir nuo velino ar vėlių, juk čia buvo garsiausios Lietuvos kapinės. Galima ir nuo vilko, kurį Gediminas sapnavo. Bet visais tais ir kitais galimais atvejais pavadinimas Vilnius jau XIV a. pradžioje buvo tikrinis (Gedimino laiškuose), t.y. jokios bendrinio pavadinimo prasmės jis neturėjo, o jei iki tol ir turėjo, tai buvo jau praradęs. Kaip bendrinis vardas, jis kadaise skambėti turėjo nesutrumpintai (pvz. pagal Tamstos versiją - Velnianamis). 


Savo teiginiams įrodymų pateikite.

Aišku, tautos vadu Vytautas galėjo tapti ir paaugliu. Na čia aš nesiginčysiu, nes apie tai mažai težinau.
Bet aiškiai žinau vieną svarų faktą – krikščionybė Lietuvon įžengė daug anksčiau, netgi anksčau už Mindaugo krikštą. Kokia jos įtaka tuometinei lietuvių kultūrai? akivaizdu, kad ji buvo, ir tikriniai vardai kartu su krikščionybe plito, plito ilgai, nes net šiandieną žmonių pravardės dar naudojamos lygiagrečiai su „oficialiais“ vardais. Nereikia manyti, kad krikščioniška kultūra įsigali akimirksniu nuo pakrikštijimo momento. Rašote, „pavadinimas Vilnius jau XIV a. pradžioje buvo tikrinis“ – įdomu kaip jūs atskiriate pravardę nuo tikrinio vardo? Nebent tik taip, kad tikrinio vardo reikšmės nesuprantate... tais laikais tas vardas jau galėjo būti sutrumpėjęs,.. na bet kokiu atveju, etimologizuoti reikia iš tos aplinkos kurioje tas vardas atsirado. Kada ir kokiomis aplinkybėmis atsirado Vilniaus vardas? Iš legendų yra žinoma, kad Vilnius tai religinė ir valstybinė sostinė įkurta sąmoningai – manau pavadinimas tai turėjo atspindėti, netgi sekant krikščioniškąja simbolinių tikrinių vardų suteikimo tradicija.
Žodžiu, reikalingi išsamesni tų laikų tyrimai, aš tik galiu paspėlioti ir kelti kažkokias versijas. Aišku, tamsta gali ir toliau šaipytis į valias...

Taigi, paspėliosiu toiau:
?Velinas/Velnius 'valdovo, dievo' > Vil'na/Vilnius?
„Vilnius“ – 'dievo „velnio“ miestas'
Na derėtų pridurti, kad tik krikščioniškos propagandos dėka „Velnias“ tapo pikto „blogio“ įsikūnijimu, senaisiais laikais taip nebuvo. Na Velinas tai lietuviškasis Apolonas. Velino-Balio-Apolono statulą galima pamatyti Lietuvos piešinyje vienoje senovinėje kronikoje, čia jau buvo rodytas.
A, va jis:


Edited by Liaudas 2015-08-28 16:24
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2022 PD9 Software