Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "This only is denied to God: the power to undo the past." Agathon (448 BC - 400 BC), from Aristotle, Nicomachean Ethics
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Vokietijos vardo kilmė
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Liaudas
Posted 2015-08-29 16:43 (#96671 - in reply to #96670)
Subject: RE: Vokietijos vardo kilmėExtreme Veteran

Posts: 599
50050101010105
Bolia - 2015-08-28 22:55

Deja, žodžio kilmės klausimus gvildenant maža kelių įrašų 

Žodžio kilmės klausimus gvildena ne istorikai, o kalbinykai, ir jie remiasi ne šaltiniais, o gyvąja kalba bei lyginamąja kalbotyra. Šiuo atveju faktas iš šaltinio nurodytas ne žodžio kilmei nustatyti, o įrodyti, kad Vytautas buvo vadinamas Vytautu jau paauglystėje.
 

Na ir vėl tamsta nėra tikslus, kalbininkai remiasi ne tik lyginamąja kalbotyra, o jei tiksliau nustatytais kalbos garsų virsmais, bet ir būtinai kultūrine to žodžio aplinka, nes tik kokioje nors aplinkoje žodis turi apibrėžtą reikšmę, taip pat remiasi ir kuo įvairesnių šaltinių įrašais. Kitaip tai ne kalbininkai, o šarlatanai.
Taigi pateikite šaltinį, kur ir kaip ten paminėtas Vytautas, kiek jam tada buvo metų, ar buvo jis tada veiklus valstybės ar kituose reikaluose, ką jis veikė ir pan.


Bendriniai vardai virsta tikriniais (ir atvirkščiai) tik šiais laikais, iki tol kol nebuvo „išrasti“ tikriniai vardai, to nebuvo 

Čia diskusijos visa esmė. Ar tikrai nebuvo tikrinių vardų Europoje iki krikščionybės? Labiausiai domina, grįžtant prie temos, etnonimai.
 
 
Na, pats asmeniškai viso to nepatikrinau, bet girdėjau, kad Amerikoje iki krikščionių atėjimo tikrinių vardų nebuvo tik pravardės (tenais kalbininkai, tuo faktu ir naudojasi etimologizuodami), taip pat girdėjau, kad pasaulyje yra žmonių nevartojančių vardų, girdėjau, kad kiniečiai turi kitokią įvardijimo sistemą.
Pačioje Lietuvoje žmonės gali vartoti keletą vardų, pvz.: Algis (vardas), Jonas (krikščioniškas vardas), Petraitis (pavardė), Balčius (pravardė), Vyčiukas/Vyciūnas (tėvavardis, tėvas Vytas). Taigi, nėra čia viskas taip paprasta.
Laikausi nuomonės, kad ikikrikščioniškoje Lietuvoje tikrinių vardų nebūta, aišku taip pat, buvo kažkoks pereinamasis laikotarpis įsigalint krikščionybei pas mus, manau nuo tų laikų ir turim daugumą sustabarėjusių ir kiek su laiku aptrumpėjusių (pvz.: Sapiegiškės > Zapyškis) lietuviškų tikrinių vardų. Įrodyti to jums dabar čia negaliu, apsiriboju tik bendra logika į tai rodančią.

Vikipedija gi nėra koks savarankiškas ir bešališkas dalykas, tenais savavaliauja visokie fanatikai 

Be abejo. Bet pirmai pažinčiai ar bendriems faktams tinka visai neblogai. Sukilus abejonėms dėl faktų patikimumo, pvz. nebuvo nurodyti šaltiniai, visada galima pasitikrinti kitose vietose (panaši pagal apimtį yra Britannica).
Plačiau dėl Velino rekomenduoju pasiskaityti N.Vėliaus "Chtoniškasis lietuvių mitologijos pasaulis". 
 
Didžiausia bėda ne dėl faktų patikimumo (iškraipymo ar prasimanymo), o dėl svarbių faktų nutylėjimo: čia nėra ką tikrinti!

Edited by Liaudas 2015-08-29 17:01
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2022 PD9 Software