Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Hegel was right when he said that we learn from history that man can never learn anything from history." George Bernard Shaw (1856 - 1950)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Vokietijos vardo kilmė
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Liaudas
Posted 2015-08-31 08:05 (#96693 - in reply to #96680)
Subject: RE: Vardo kilmėExtreme Veteran

Posts: 599
50050101010105
zirgas7 - 2015-08-30 10:48

Liaudas - 2015-08-30 08:52

Bolia - 2015-08-29 21:37

sakykim, vardas gautas kažkokiu senoviniu papročiu 


Yra daugiau ar mažiau žinomas vienas paprotys. Gimus vaikui po kurio laiko jį apžiūrėdavo vietinis vaidila ir išpranašaudavo ateitį. Nebūtinai iš karto, kartais ilgai žiūrėdamas į žvaigždes, paukščius ar atlikęs kokį ritualą. Be abejo, ne visi eiliniai sodiečiai sulaukdavo vaidilų dėmesio, tekdavo apsiriboti seniūno ar tiesiog šeimos galvos patirtimi. Tačiau pagal tą pranašystę, kiek joje tiesos bebūtų, suteikdavo vardą naujagimiui, taip pat praktiškai nulemdavo jo likimą (pvz žmogus, išpranašautas tapti kalviu, to amato ir mokydavosi). Kunigaikščio Kęstučio ir vaidilutės Birutės sūnus nebuvo eilinis kūdikis, jam likimą turėjo pranašauti aukščiausi Lietuvos dvasiniai vadovai, galbūt net pats krivių krivaitis. O kai reikalo imasi "profesionalai" (gerąja prasme), belieka tikėti kad savo darbą atliko gerai. 


Yra kokių tokių tikrų įvykių aprašymų kronikose? Ar čia tik kažkieno „įžvalgos“? 


Čia pilnai sutinku su Bolia. Karališko kraujo vaikams vardus duodavo ne tėvai. Vardus duodavo žyniai ar žynių taryba. Gyvenusi beje savo, izoliuotą gyvenimą. Toliau nuo mūsų ašarų pakalnės ir arčiau dievų. Varde atsispindėdavo ne tik tai ko iš kūdikio tikimasi, bet ir dalelytė jo kilmės, ypač kai vardas dvišaknis. 


Tai ne sutikimo, o tikrų įvykių dalykas.

Kaip paaiškėjo, iš Bolios pasisakymų (patikimi?), jokių tokių vardų suteikimo apeigų tikrų įvykių yra nežinoma iš šaltinių. Tokie būtų būtinai paminėti, nes jie yra didelės svarbos valstybės ir didikų gyvenime.

Taigi belieka tik savaiminis pravardės davimo paprotys, gyvas ligi šiol. Dvikamieniai vardai terodo aukštesnį, labiau ištobulintą to „pravardžiavimo“ lygį.
Ir tai galima suprasti, kodėl mūsų žyniai turėjo beždžioniauti savo ideologinius priešus?! Aišku, kad ne. Manau, krikščioniškos apraiškos buvo naikinamos (kaip ir garsioji galvos nukirsdinimo 1009 m. „akcija“), taip ir tikrinių vardų davimas „dirbtiniu“ būdu turėjo būti draudžiamas (nors, greičiausiai gal, to ir nereikėjo). Aišku, šitai negaliojo krikščionių užkariautose teritorijose, kur mūsų senoji kultūra buvo naikinama ir persekiojama.

Tiesa, lieka dar kiek neaiškus (nors žinoma, kad mūsų didikai vartojo ir papildomus krikšto vardus pasikrikštiję, neatsisakydami ir „pagoniškų“, krikščioniškai vadinant) pereinamasis laikotarpis (1220-1387) bandymo susitaikyti su krikščionimis, pasibaigęs visišku senosios kultūros pralaimėjimu. Pralaimėjimą lėmė, ne koks mūsų senosios kultūros lygio nepakankamumas (kaip dažnai čia bandoma įrodinėti), o gyventojų skaitlingumas, bei klimatinės ir geografinės aplinkybės.

Tarp kitko, mūsų senovės žyniai negyveno savo izoliuoto gyvenimo, kiek žinoma iš liudijimų, priešingai – buvo labai veiklūs bendruomenės gyvenime, kaip mokslo ir meno žmonės (stebėtina, jie vis dar su mumis, nepaisant visų krikščionių fanatikų persekiojimų! Na, be jų, nebūtų šiuolaikinės civilizacijos!).

Edited by Liaudas 2015-08-31 10:42
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2022 PD9 Software