Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "A classic - something that everybody wants to have read and nobody wants to read." Mark Twain
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Žemaičių sukilimai (1418 m. 1536 m.)
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
dzukas
Posted 2015-06-18 13:50 (#96529)
Subject: Žemaičių sukilimai (1418 m. 1536 m.)


Extreme Veteran

Posts: 412
20020010
Labai apmaudu, kad šis forumas yra apmiręs, nes tikrai įdomios diskusijos buvo vystomos. Gal visgi bus atsiliepiančių ir į šią temą. Labai mažai informacijos galima rasti apie 1418 m. žemaičių sukilimą. O juk jis vyko gan svarbiu metu- Žemaitija dar nebuvo galutinai priskirta Lietuvai. Būtų keista, jei Ordinas nebūtų to pabandęs išnaudoti savo naudai. Nors, kai kur minima, kad tie patys sukilę žemaičiai puolė ir Klaipėdą. Jeigu buvo bent 60 sukilimo vadų- tai mąstas turėjo būti nemenkas. Turėjo būti ir pabėgusių pas Ordiną. Gal kas žino kur galima rasto daugiau informacijos apie šį sukilimą, taip pat ir 1536 m. (per kurį neva buvo sunaikinti ištisi kaimai). Pats 1418 m. sukilimo momentas buvo svarbus tuo, jog žmonės savanoriškai nenorėjo atiduoti savo laisvės. Lietuvoje atrodo, kad tokių neramumų nebuvo.

"1418 m. sukilimas kilo dėl sustiprėjusio feodalinio išnaudojimo, Vytautui pradėjus dalyti žemaičių bajorams laisvuosius valstiečius ir įvedus prievoles bažnyčiai (po 1413 m. žemaičių krikšto). Sukilę Raseinių, Medininkų ir kitų valsčių valstiečiai puolė bajorus, plėšė jų namus, sudegino bažnyčią. Sukilėliai nesėkmingai bandė užimti netgi kryžiuočių valdomą Klaipėdą. Didysis kunigaikštis Vytautas ir žemaitijos seniūnas Mykolas Kęsgaila greitai sukilimą numalšino. 60 sukilėlių vadų buvo nužudyta. 1418 m. sukilimas – pirmasis šaltiniuose minimas Lietuvos valstiečių sukilimas prieš savuosius feodalus. 1536–1537 m. sukilimas kilo dėl to, kad kai kuriuose žemaitijos valsčiuose (Ariogalos, Mažųjų Dirvėnų, Tendžiogalos, Viešvėnų) didysis kunigaikštis žygimantas Senasis natūrines duokles ir prievoles pakeitė piniginėmis. Dėl nepakankamos prekinės gamybos ir prekybos valstiečiams sunku buvo surinkti reikalaujamą pinigų sumą. Jie skundėsi didžiajam kunigaikščiui, atsisakinėjo mokėti mokesčius. Sukilę valstiečiai nužudė kai kuriuos tijūnų padėjėjus, bajorus. Sukilimą nuslopino LDK kariuomenės totorių daliniai; buvo išnaikinti ištisi kaimai."

http://www.istorikas.lt/savokos/z/zemaiciu-valstieciu-sukilimai/#ix...
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software