Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Vytauto Didžiojo žirgo išmaudymas Juodojoje Jūroje mums ne ką tepadėjo. Geriau jis būtų pajodinėjęs Baltijos pakrante ir čia išmaudęs savo žirgą." Vytautas Alantas (1902 - 1990)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


House of Colonna
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Vienuolis
Posted 2015-10-18 16:57 (#96826 - in reply to #96807)
Subject: Re: House of ColonnaExtreme Veteran

Posts: 531
500101010
Location: Vilnius
 
Karūna irgi gali būti tos pačios kilmės. Bet pirma reikia prisiminti, kas buvo kuoras. Ogi tai, ką dabar negalvodami vadiname laužu. Bažnyčiai buvo svarbu apversti sąvokas, suniekinti buvusius šventinių apeigų dalykus — ugnies pagerbimą išvadinti atliekų, šiukšlių laužo kūrenimu.Nutautėjant dvibalsiai dyla į panašius balsius, o priebalsiai duslėja ir „šveplėja“. Taip iš kuoro liko kuras, tarptautinis kursas (žygio kryptis pagal švyturį), angl. of course ir kt.

Bet bažnyčia, daugelį apeigų perėmusi iš lietuvių, negalėjo visai išsiversti ir be lietuviškų apeiginių žodžių (liturgijos). Taip per bažnyčią išliko žodis „choras“ — pakyloje apie vargonus iškilmingai giedantys žmonės. Nes iki krikšto tokis apeiginis giedojimas vykdavo apie kuorą, dažniausiai užkurtą ant pilies bokšto. Dėl to gal ne tik rašytojas Krėvė ir pačius pilies bokštus vadino kuorais. Itin švarių sąskambių, sodrios ir darnios lietuvių giesmės buvo tikras „angelų choras“. Prie kuoro susirinkusių žiniuonių taryba — dabar jau bažnyčios aukščiausia administracija vadinasi kurija. Germaniški žodžiai church, Kirche irgi atrodo kilę iš kuoro (choro).

Aukojimo kuoras — aukuras. Slaviškai laidoti (choronitj, pochoronė) — iš kuoronės, gal kad koronės liepsna per kančią išvalo dvasią. Nežinau, kokia pirminė buvo karūnos paskirtis, ar ji kilusi iš erškėčiais vainikuoto Kristaus kančios, ar tik iš panašumo į pilies kuoro vainiką, bet žodžio šaknis gali būti ta pati — kuoruonia. Šito nesiimu tvirtinti, nes paprastesnė reikšmė yra karaliaus — ratinio kovos vežimo (karo, karietos) vairuotojo, karo žygio vado, karvedžio vainikas — karūna.
 
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software