Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "People ask for criticism, but they only want praise." W. Somerset Maugham (1874 - 1965)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Romos leičiai
View previous thread :: View next thread
       RESOURCES -> Nuorodos / Ссылки / Links Message format 
 
Vienuolis
Posted 2015-12-16 21:49 (#96885 - in reply to #96884)
Subject: RE: Romos leičiaiExtreme Veteran

Posts: 531
500101010
Location: Vilnius
 
Neskubėkime žodžio reikšmių spėti iškart, be morfologinio jų ištyrimo — išnagrinėjimo paskirai, prieš tai mintyse išskaidžius žodį jo sandais: atskyrus priešdėlį, priesagą (priesagų gali būti ne viena!), kartais sangrąžą ir visada galūnę. Galūnės ir ypač priesagos turi savo paskirtis, kurios padeda susigaudyti, suprasti viso žodžio paskirtį.

Be abejo, svarbiausia vardažodžio dalis yra jo šaknis, bet nuo šaknies aiškiai neatskyrus priesagos (arba neišskyrus dviejų šaknų sudurtiniame žodyje), pavojinga suklysti dėl dažno panašumo į kitos reikšmės visai tikrovišką žodį.

Toliau, išgryninus prasminę vardažodžio šaknį, reikia surinkti visą tos pat šaknies žodžių aibę — tik tada kaip reikiant išryškės pamatinė reikšmė, šaknies kilmė ir išvestinės reikšmės. Atleiskite už ilgoką įžangą, bet toks išankstinis pasiruošimas istorinėje kalbotyroje, ypač onomastikoje yra būtinas.

Leites, Leitis — taip: germaniškai, kaip ir žemaičių „dounininkų“ tartimi (liepa → leipa, pienas → peins) pakeistas Lietis. Tos pat šaknies ir lenkiška pavardė Liata, rusiškos Litvin, Litvinov, Litvinenko, Litovčenka ir t. t.

Bet pavardėse Andruleit, Endruleit, Bertuleit, Danneleit, Griegeleit, Grigoleit, Jodeleit, Joneleit, Mickoleit, Mikoleit, Pauleit, Paweleit, Samuleit, Walleitis priebalsė L nėra šaknies pradžioje arba išvis nėra šaknyje (šie vardažodžiai dažniausiai turi po dvi priesagi): Andriuliaitis, Endriuliaitis, Bertuliaitis, Duoneliaitis, Grygeliaitis, Grigeliaitis, Juodeliaitis, Juoneliaitis, Mykoliaitis, Mikoliaitis, Pauliaitis, Poviliaitis, Samuoliaitis, Valiaitis. Be priesagų (ir sukietėjusia dabartine tartimi) šie vardai yra Andrius → Andriulis → Andriulaitis, Valius → Valaitis ir pan.
 
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software