 Extreme Veteran
Posts: 530
    Location: Vilnius | Liaudas - 2017-06-22 06:15
Taigi, Vytenis neturėjo pavardės (šiuolaikine prasme: „iš tėvų paveldimas asmens pavadinimas“).
Narsūs Liaudo pareiškimai, deja, net sakinio savo moksliniam teiginiui nepavyksta sudėti logiškai neprieštaringai — aiškiai, vienareikšmiai.
Pavardė paveldima, bet tai ne asmens vardas, o giminės (vyriškąja linija, nors vergų ir klajokių kultūrose ta linija būna moteriška).
Mano tyrinėjimais, lietuviai pavardes turėjo visada. Aišku, ne tokia beprasme ir nepagarbia biurokratine vartosena („V. Pavarde“), o dalykine — tik kai prireikia patikslinti asmens vardą: dažniausiai tėvo, giminės pradininko vardu, dinastija arba kilmės tėviške.
Iš lietuvių papročio paveldėtas, tik suprastintas rusų pagarbus kreipinys vardu tėvavardžiu teberodo lietuvišką pavardės darybą: Андрей Иванович reiškia Andriau Jonuvieti — kai tėvo vardas Juonys, tai jo giminė Juoniuo → Jonava → Jvanov, todėl palikuonys yra Juoniaviečviai → Jonaviečiai → Ivanoviečiai, sutrumpintai Ивановы).
Apsileidusių tingių kalbininkų germaniškomis ir slaviškomis laikomos priesagos -of, -ов, -ович, -avičius, -ievičius, -evičius ir panašios, kaip ir -iškis, -ieniškis, suprastintai -inskis, -inskas yra nuo seniausių laikų įprastos kuopinės (tiksliau aibiskaitinės) kilmės lietuviškos priesagos.
|