Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "The real hero is always a hero by mistake; he dreams of being an honest coward like everybody else." Umberto Eco (1932 - ), Travels in Hyperreality
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Karalius Vytenis
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Vienuolis
Posted 2017-06-25 12:16 (#97151 - in reply to #97142)
Subject: Re: Karalius VytenisExtreme Veteran

Posts: 531
500101010
Location: Vilnius
Bolia - 2017-06-24 22:25

Suklaidinote (arba susiklaidinote), popiežius nemini čia nei legendos, nei Vytenio.
Šaunu, kad skaitote šaltinius, tik paskaitykite iki galo. Teisingas frazės vertimas: "Mes (aš

Atrodo, tikrai šiek tiek susipainiojome: kiek suprantu, Zirgas7 suradęs ne vieną, o du raštu, dviejų popiežių, visai skirtingų amžių laiškus, kuriuose pabrėžiama Kolonių giminės reikšmė.

Ačiū, Bolia, už svarbią pastabą dėl daugiskaitos. Vis dėlto negaliu sutikti, kad „mes“ valdovo lūpose visada reiškia „aš“ — man atrodo, tai neįmanoma praktiškai, nebūtų galima susikalbėti: suprasti, kada ko reikia pačiam vienam, kada turi omenyje abu pašnekovu (mudu), o kada tikrai daugiskaita. Mano supratimu, valdovai sakydavo (ir tebesako) „mes“ ne iš pasipūtimo, o kai kalba kaip įgaliotinis — savo valstybės vardu. Nebūtinai daugumos ar vieninga visų nuomone, bet būdamas tikras, kad tokia jo valia bus priimtina ir vykdoma.

Kadangi senesniame laiške į Lietuvos valdovą popiežius kreipiasi „Vyteni Stulpiau“ (Gloria tanta Tuis, ſurgit Vitene Columni!), tai ir žymiai vėlesniame laiške Jogailai Stulpių giminyste popiežius remiasi ne šiaip sau, o siekdamas pašnekovo palankumo, primindamas abiejų bendrumą. Kitaip paaiškinti čia atrodo neįmanoma, nebent jūs ką sugalvosite.

Kad popiežiaus Martyno giminystė netikra, kad su Stulpiais XII amžiuje italų giminė pasiskelbė tik Trajano stulpo pagrindu — įmanoma, ačiū už kitą svarbią pastabą. Bet Vytenio ir apskritai Stulpių (Stulpinų, Stulpinskų, kt.) pavardės klausimu tai neturi reikšmės — Lietuvos valdovas Vytenis visoje Europoje buvo žinomas kaip Stulpius, neabejotinai. Ačiū Zirgui7.
 
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software