 Extreme Veteran
Posts: 530
    Location: Vilnius | Bolia - 2017-06-24 22:25
Suklaidinote (arba susiklaidinote), popiežius nemini čia nei legendos, nei Vytenio.
Šaunu, kad skaitote šaltinius, tik paskaitykite iki galo. Teisingas frazės vertimas: "Mes (aš)
Atrodo, tikrai šiek tiek susipainiojome: kiek suprantu, Zirgas7 suradęs ne vieną, o du raštu, dviejų popiežių, visai skirtingų amžių laiškus, kuriuose pabrėžiama Kolonių giminės reikšmė.
Ačiū, Bolia, už svarbią pastabą dėl daugiskaitos. Vis dėlto negaliu sutikti, kad „mes“ valdovo lūpose visada reiškia „aš“ — man atrodo, tai neįmanoma praktiškai, nebūtų galima susikalbėti: suprasti, kada ko reikia pačiam vienam, kada turi omenyje abu pašnekovu (mudu), o kada tikrai daugiskaita. Mano supratimu, valdovai sakydavo (ir tebesako) „mes“ ne iš pasipūtimo, o kai kalba kaip įgaliotinis — savo valstybės vardu. Nebūtinai daugumos ar vieninga visų nuomone, bet būdamas tikras, kad tokia jo valia bus priimtina ir vykdoma.
Kadangi senesniame laiške į Lietuvos valdovą popiežius kreipiasi „Vyteni Stulpiau“ (Gloria tanta Tuis, ſurgit Vitene Columni!), tai ir žymiai vėlesniame laiške Jogailai Stulpių giminyste popiežius remiasi ne šiaip sau, o siekdamas pašnekovo palankumo, primindamas abiejų bendrumą. Kitaip paaiškinti čia atrodo neįmanoma, nebent jūs ką sugalvosite.
Kad popiežiaus Martyno giminystė netikra, kad su Stulpiais XII amžiuje italų giminė pasiskelbė tik Trajano stulpo pagrindu — įmanoma, ačiū už kitą svarbią pastabą. Bet Vytenio ir apskritai Stulpių (Stulpinų, Stulpinskų, kt.) pavardės klausimu tai neturi reikšmės — Lietuvos valdovas Vytenis visoje Europoje buvo žinomas kaip Stulpius, neabejotinai. Ačiū Zirgui7.
|